Swój czas, najcenniejsze co możesz dzisiaj podarować.

Swój czas, najcenniejsze co możesz dzisiaj podarować.

Żyjemy w trudnych czasach.
Pośpiech, presja, niepokój i nadmiar obowiązków. Wygórowane wymagania, niepewność towarzyszą nam na każdym kroku. Nierzadko w codziennej gonitwie o nazwie życie zatracamy samych siebie. Często nie rozpoznajemy już, gdzie tak naprawdę jesteśmy prawdziwi my, a gdzie narzucone przez otoczenie maski i schematy.

Niespokojny sen, zbyt dużo godzin spędzanych w pracy, presja środowiska, doba, która na każdym kroku zdaje się być za krótka. Życie przelatuje nam pomiędzy palcami. Kilometrami przejechanymi podczas służbowych podróży i godzinami spędzonymi na telefonie. Często dochodzi do tego, że nawet jeśli pojawi się chwila wolnego, nie potrafimy już z niej skorzystać. Nie potrafimy się wyciszyć, wyłączyć. Nie potrafimy odpocząć. Nie potrafimy spędzić czasu z najbliższymi. Bez narzuconego celu, wyznaczonego zadania, presji, która napędza adrenalinę. Umiemy przebywać nie z sobą, lecz tylko obok siebie. Rozmawiamy o ważnych rzeczach, mówimy o faktach, ale nie rozmawiamy po prostu. Aż albo tylko – gubimy się w prostych rzeczach.

Przychodzą jednak w życiu takie momenty, kiedy robimy wgląd w siebie. Otwieramy szeroko oczy i przecieramy je ze zdziwienia, zupełnie tak, jakbyśmy pierwszy raz od dawna przejrzeli. Przychodzą takie chwile, w których uświadamiamy sobie, co tak naprawdę jest ważne. W których nie liczy się już prestiż, kariera, pieniądze. Nie liczy się to, co inni powiedzą. W których liczy się już tylko to, co ważne, to co istotne, to bez czego naprawdę nie da się żyć.

Takie chwile, które budzą nas na nowo, to często te najtrudniejsze. Te traumatyczne. Te, na które nie byliśmy przygotowani. Takie, które biorą nas z zaskoczenia, które nami wstrząsają. Ciężka choroba, utrata kogoś bliskiego, wypadek. Takie wydarzenia często zmieniają nasze postrzeganie, przewartościowują nasze priorytety. Oczywiście są osoby, które nie potrzebują takich momentów do przebudzenia. Mają zachowany work-life balance i potrafią docenić to, co w życiu najważniejsze. A oprócz samego daru życia, którego doświadczamy, zdrowia, które tak często niweczymy, to właśnie chwile, ulotne i bezcenne, są najważniejsze.

Chwile, które poświęcamy dla samych siebie. Chwile, które poświęcamy dla naszych dzieci, dla naszych rodziców, partnerów i przyjaciół. Czas, który dajemy im bezinteresownie, bez pośpiechu, za to z miłością i radością. Czas, którym się szczerze cieszymy. Taki, który będziemy kiedyś wspominać, i taki którego nie będziemy kiedyś żałować, że nam go zabrakło, kiedy go nam już naprawdę zabraknie.

Żyjemy w trudnych czasach. W czasach, w których ciągle brakuje nam czasu. Rzeczy często błahe zajmują naszą całą przestrzeń życiową, a te najważniejsze są marginalizowane. Dlatego warto się obudzić, zatrzymać, wziąć głęboki oddech i na nowo wszystko poukładać. Tak, aby w zbyt szybko uciekającej codzienności, znaleźć czas na to, co naprawdę ważne. Bez odkładania potem na potem, bo tuż za zakrętem może się okazać, że nie ma żadnego potem. Nie ma – zrobię to jutro. Nie ma nic i nie ma nikogo. Nie ma zaraz, a my, nawet jeśli byśmy tego nawet chcieli, nie będziemy mogli już zrobić czegoś dzisiaj.

Bo czas, choć darmo darowany, naprawdę nie istnieje.

Newsletter

Bądź na bieżąco
– Zapisz się na Newsletter!

FacebookInstagram
© 2023 Magdalena Ojrzyńska. Wszelkie prawa zastrzeżone.